Časté dotazy

Časté dotazy ohledně pronájmu

Často se nás ptáte na...

Dle vyhlášky Ministerstva dopravy č. 224/1995 Sb. o způsobilosti osob k vedení a obsluze plavidel nepotřebujete k řízení našich lodí žádných průkazů či zkoušek. Je však nutné být starší 18 let a mít s sebou občanský průkaz, popř. pas.

Pronájem lodi s celkovým vybavením, plné plynové láhve (2 x 5kg), plné nádrže s pitnou vodou, zkušební plavba – instruktáž k obsluze a řízení lodi, servisní asistence po celou dobu plavby, pojištění lodi – povinné ručení.

Ano, v ceně pronájmu není zahrnutá úhrada nákladů na palivo a dalších provozních nákladů vztažených k chodu motoru, vyúčtování proběhne při odevzdání lodě. Účtování provádíme pomocí tkzv. motohodin (viz ceník) – tj. doba chodu motoru během vašeho pronájmu lodi.
S dalšími nepatrnými výdaji v řádech stokorun musíte počítat při kotvení přes noc v marinách či v kotvištích klubů vodních motoristů. Placené maríny a kotviště klubů vodních motoristů není zpravidla nutné k noclehu využívat.
Proplouvání plavebními komorami, převoz přes hráz Slapské a Orlické přehrady je zdarma.

Lodě mají dle Lodního osvědčení max. obsaditelnost 10 osob – tu však rozhodně nedoporučujeme využít pro vícedenní pobyty – s ohledem na velikost lodě, sociální zařízení, úložný prostor atd. Prakticky lze tuto max. obsaditelnost využít při krátkých např. jednodenních pronájmech. Pro vícedenní pronájmy je námi doporučená obsaditelnost 4 osoby.
Stručně řečeno – Viking 800 je ideální rodinná loď.

Bohužel ne, po špatných zkušenostech jsme se rozhodli, že nebudeme povolovat pobyt psů na lodích.

Lůžka jsou vybaveny pouze matracemi, proto je nutné mít vlasní lůžkoviny (příp. spacáky a prostěradla).

Kuchyňka je vybavena mini-lednicí, dřezem, studenou – teplou vodou, plynovým vařičem (2 plotýnky). Ve výbavě kuchyňky je konvice na ohřev vody, velká pánev s pokličkou, 2x hrnec s pokličkou, napařovák, 6 hlubokých talířů, 6 plítkých talířů, 6 hrnků, 6 sklenic, 6 sklenic na víno, 6 sad příborů, naběračka, vařečky, prkýnka, 3 kuchyňské nože, škrabka, lis na česnek, otvírák, vývrtka.

Lodě jsou vybaveny zásuvkami na 12V (automobilová), 230V – pouze při připojení na břehovou přípojku (při kotvení v marině)

Na palubu lodí se vejdou dvě jízdní kola, ale silně omezí pohyb na lodi, proto na lodích této velikosti nedoporučujeme.

Loď/ě se půjčují na
prodloužený víkend – tj. od čtvrtka 18. hod. – do neděle 15. hod.,
mini-týden – tj. od neděle 18. hod. – do čtvrtka 15. hod.,
týden – tj. od neděle 18. hod. – do neděle 15. hod.,
nebo od čtvrtka 18. hod. – do čtvrtka 15. hod.
Loď/ě je možné půjčit také na
prodloužený víkend + týden, mini-týden + týden, dva týdny,
ale také jen na
jeden den (pouze s kapitánem). 

V období od 1. 7. –  24. 8. preferujeme týdenní (či dvou týdenní) výpůjčky

1. Vyberte si loď, požadovaný termín (délka výpůjčky viz. předešlý bod), příp. náhradní termín a tyto údaje nám zašlete pomocí objednávkového formuláře.
2. Loď Vám předběžně rezervujeme, pokud je v daném termínu volná (v opačném případě nabídneme alternativy) a zároveň Vám zpravidla obratem zašleme zálohovou fakturou (50% z ceny nájmu). Zálohová faktura musí být uhrazena tzn. připsána na účet pronajímateli do třech dnů po jejím doručenív opačném případě rušíme předběžnou rezervaci – objednaná služba je stornována.
3. Uhrazením zálohové faktury stvrzujete souhlas s všeobecnými podmínkami a nájemní smlouvou.
Po obdržení platby zálohové faktury je Vám loď závazně rezervována – budeme Vás informovat e-mailem.
4. Doplatek je nutné uhradit nejpozději 30 dní před prvním dnem pronájmu, termín nemusíte hlídat, sami Vás
k tomu vyzveme – pošleme fakturu na doplatek.

Pokud není možné se domluvit na náhradním termínu, peníze Vám vrátíme zpět. Pokud přijde „velká voda” během pobytu, vrátíme Vám adekvátní část peněz.

Doporučujeme lehčí oblečení, sportovní obuv která nedělá na palubách černé šmouhy a pár věcí do případného deště. Lůžkoviny (viz. bod výše). Vyhněte se neskladným kufrům, daleko lepší službu udělá sportovní batoh nebo taška. Dalekohled a baterka se vždycky hodí. Nezapomentě na občanský průkaz, kartičku zdravotní pojišťovny. Při pronájmu v letním období nezapomeňte na opalovací krém a sluneční brýle.

Naše domovské přístaviště je v „přístavním bazénu” nákladního přístavu Mělník. Pozor, nesídlíme přímo v areálu překladního území Českých Přístavů, ale v samostatném oploceném uzemí – po levé straně před koncem Loděnické ulice (před křižovatkou s Přístavní ulicí zahnout vlevo na nezpevněnou cestu a jste u vjezdových vrat našeho areálu).
GPS: 50°22’7.316″N, 14°27’37.871″E

Vaše auta budou zaparkována zdarma přímo v oploceném areálu půjčovny. Pozor –  podjezdná výška brány 210 cm. Klíče od vrat dostanete při předání lodě – můžete tak kdykoliv vyrazit autem na výlet či dokoupit zásoby.

1. Při předání lodě budeme od Vás požadovat kauci 10 000 Kč (pro případnou úhradu škod). Pokud budete dbát našich radinstrukcí měli by jste se po návratu s celou částkou shledat.
2. Taktéž při předání budeme požadovat úklidovou kauci ve výši 500 Kč. Pokud nám loď vrátíte v takové čistotě jakou jsme Vám ji předávali, částku Vám opět vrátíme. Závěrečný úklid je samozřejmě možné také objednat (500 Kč), tuto variantu nám prosím sdělte při předání lodě.

Naše největší české řeky – Labe (od Střekovského zdymadla), Vltava a její častečně splavné přítoky tvoří více než 370 Km vodních cest pro bezprůkazovou plavbu, které jsou Vám teoreticky k dispozi.
Výhodné umístění domovského kotviště našich lodí na Labi v Mělníku, cca. 3 km od soutoku s Vltavou, Vám dává volbu trasy ze třech plavebních směrů – po proudu Labe, proti proudu Labe nebo Vltavy.
Pro Vaši určitou představu – kam plout, za jak dlouho se dá kam doplout, kde zakotvit na noc, co navštívit „na pevnině,“ jsme si dovolili vytvořit několik návrhů plavebních tras podle délky pronájmu lodě. Věříme, že budou pro Vás přínosnou inspirací.

Místa ke kotvení jsou vyznačená v plavebních mapách, které jsou součástí výbavy lodě.
Na výběr máte několik typů kotvení:
1. neplacená – veřejná kotviště, přístavní mola osobní lodní dopravy.
Na Labi byla v roce 2014 postavena tři veřejná kotviště pro rekreační lodě s přípojkou el. a další se staví.
Na přístavištích pro osobní lodní dopravu je možné kotvit, pokud to nezakazuje v místě nějaká cedule či značka, je třeba příp. zkontrolovat jízdní řád v přístavišti pokud je vyvěšen.
2. placená – v marinách či klubech vodních motoristů apod.
Cena kotvení za noc se pohybuje většinou kolem 250 Kč (krátkodobé kotvení zpravidla zdarma), v ceně bývá většinou přípojka el. a pit. vody či možnost vyhození odpadků. Někde bývají i tyto služby extra zpoplatněny.
Není zpravidla nutné kotvit (přes noc) v placených marinách. Je však nutné, aby alespoň každý třetí den (noc) byla loď připojena na el. přípojku pro dobití baterií, příp. dobrána pitná voda.

Doplnit vodu a připojit se na el. proud můžete zpravidla v marinách a klubech vodních motoristů.
Při výpůjčce na prodloužený víkend není zpravidla nutné loď přes noc připojit na el. proud či. dobírat pitnou vodu.
Baterie jsou během plavby dobíjeny motorem a navíc jsou lodě vybaveny solárním panelem.
Přesto je však nutné:
– při mini-týdenní výpůjčce připojit loď 1x přes noc na el. proud. a případně dobrat pitnou vodu.
– při týdenní výpůjčce připojit loď 2x přes noc na el. proudu a příp. dobrat pitnou vodu.

Ano, ale není jich mnoho, avšak při výpůjčce na prodloužený víkend či mini-týden nebudete potřebovat někde tankovat,vyplouváte s plnými nádržemi (4 x 25l), taktéž při týdenní výpůjčce – plavba pod Slapskou přehradu do Třebenic a zpět do Mělníka nebudete pravděpodobně potřebovat tankovat. Jen při jednosměrné plavbě Mělník – Marina Orlík a to pouze se zajíďkou do Týna nad Vltavou budete muset dobrat palivo, v tomto případě doporučujeme klasickou pumpu v Měchenicích, která je hned vedle místní mariny, či pumpu ve Štěchovicích – pár metrů od přístavního mola osobní lodní dopravy

Ano, v případě poruchy nebo nehody je k dispozici asistenční linka (9 – 19hod) a náš pracovník se Vám pokusí pomoci po telefonu. Pokud to bude nutné přijede pracovník za Vámi.

Dle rybářských pravidel není dovoleno z obytných lodí rybařit. Rybařit lze pouze ze břehu či rybářské loďky